Praca Socjalna - czy warto studiować ten kierunek?


Jestem absolwentką studiów licencjackich z Pracy Socjalnej na specjalizacji Praca Socjalna z rodziną.

Co to za studia? 

Praca socjalna według definicji jest interdyscyplinarną działalnością zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. 

Interdyscyplinarność tego kierunku jest jego wielką zaletą. Na każdym roku studiów poszerzacie swoją wiedzę z zakresu psychologii, prawa, socjologii, etyki, pedagogiki a nawet medycyny itd. Jest to zaletą nie tylko ze względu zwiększania waszych kompetencji, ale i ze względu na wybór studiów magisterskich. Wachlarz możliwości jest naprawdę duży począwszy od Pedagogiki wszelakiej specjalności po Zarządzanie np w oświacie.  Tak więc jeżeli zawód pracownika socjalnego nie przypadnie
Wam do gustu, zawsze możecie na studiach magisterskich uściślić swoją wiedzę z poruszanego na wcześniejszych etapach studiów zakresu i zostać np. przedszkolanką. 

Dla kogo te studia? 

Studia są dla każdego, ale nie każdy nadaje się na Pracownika Socjalnego. Idealnymi osobami będą takie, które czują wewnętrzną "misję" zmiany świata na lepszy i chęć pomocy biednym oraz słabszym. Osoba, chcąca wykonywać ten zawód powinna charakteryzować się wysokim poziomem empatii i wrażliwości. Bardzo ważny jest też szacunek, wyrozumiałość i baaaardzo dużo cierpliwości. Musicie wiedzieć, że nie każdy Wasz podopieczny będzie bezbronną owieczką czy słabą ofiarą systemu... Na swojej zawodowej ścieżce będziecie spotykali też osoby agresywne, roszczeniowe i bardzo sceptycznie nastawione do wszelkiego rodzaju pomocy. Porównując to do pracy Pani/Pana w sklepie, która codzienne spotka osoby z każdego szczebla społecznego Wy będziecie spotykać najczęściej tych ze szczebla najniższego. Musicie uposażyć się w TWARDY TYŁEK bo nie raz dostaniecie przysłowiowego kopa. Osoba chcąca wykonywać ten zawód musi zawsze pamiętać, że w każdym człowieku tkwi potencjał do zmian, tak więc nie wolno się poddawać.
Niestety zawód ten nie cieszy się w Polsce wysokim prestiżem w przeciwieństwie do innych krajów. Nie możecie też spodziewać się wielkiej urzędniczej wypłaty - szczególnie na początku waszej drogi zawodowej. Dodając do tego fakt pracy w terenie i idące za tym ryzyko niebezpieczeństw ważne jest by zawód ten wykonywała osoba, która rzeczywiście czuje do tego powołanie.

Co po studiach?


Możliwości jest wiele, ale nie będę ich wypisywać. Znajdziecie je na stronach uniwersytetów oferujących ten kierunek. Dam Wam za to parę rad i wskazówek jak pomoc sobie z trakcie studiów by później znaleźć pracę w zawodzie.

Po pierwsze nie myślcie, że praktyki, które odbędziecie w trakcie studiów wystarczą Wam do tego by bez problemu znaleźć pracę. NIE! Jeżeli Wam zależy i macie możliwość to zapiszcie się na jakiś wolontariat związany z kierunkiem studiów, bierzcie udział we wszelkiego rodzaju dodatkowych szkoleniach jakie zaproponuje Wam uczelnia oraz zgłaszajcie się na ochotników gdy gdzieś jest potrzebna pomoc (np pomoc w urządzaniu festynu w DPS, opiekun kolonijny, pomoc w szpitalu w jakiejś inicjatywie itp). Jestem pewna, że będziecie informowani o takich możliwościach w trakcie toku nauczania. Jest to dla Was duża szansa! Kto wie, może właśnie tam będziecie kiedyś pracować.

Po drugie nie zamykajcie się na inne możliwości. Niestety nie każdy znajdzie po studiach wymarzoną pracę stąd też doszkalajcie się również w innych dziedzinach. Kto wie, może ze względu na interdyscyplinarność tego kierunku po drodze odnajdziecie również inne powołanie.

Ja absolwentka

Ja pracy jako pracownik socjalny nie znalazłam niestety, ale nie żałuję, że wybrałam ten kierunek. Dzięki niemu potrafiłam zrozumieć chorobę moich rodziców, zrozumieć konieczność zadbania o siebie. Poznać wiele placówek ofiarujących pomoc, wiele procedur i praw związanych z pomocą i samopomocą. Naprawdę poszerzyłam swoje horyzonty, bardzo mi to pomogło. Czerpałam wiedzę całymi garściami wraz z ludźmi, którzy niejednokrotnie byli tak skrzywdzeni jak ja. To fakt, na tego typu studia bardzo często idą osoby z wielkim bagażem doświadczeń, chcące pomóc każdemu kto był w takiej opresji jak oni.
Podsumowując WARTO. Chociażby po to by pomóc sobie i swoim bliskim. By wiedzieć jak pomagać i nie lekceważyć czy oceniać z góry każdego - zdaniem niektórych - gorszego człowieka.. By już zawsze mieć otwarte  i świadome serce oraz umysł.


Komentarze

Popularne posty